SVATBA – SVÁTOST MANŽELSTVÍ

„Já (…) odevzdávám se Tobě (…) a přijímám Tě za manžela(ku). Slibuji, že Ti zachovám lásku, úctu a věrnost, že Tě nikdy neopustím a že s Tebou ponesu všechno dobré i zlé až do smrti. K tomu ať mi pomáhá Bůh. Amen“
část jedné z variant manželského slibu

Svátost manželství vychází ze slibu muže a ženy před Bohem a před církví, který přijímá a stvrzuje Bůh, a naplňuje se fyzickým sjednocením obou partnerů. Tuto svátost si muž a žena udělují navzájem, kněz pouze svolává požehnání na novomanžele. Nejhlubším prvkem křesťanského manželství je vědomí obou partnerů, že jsou živým obrazem lásky Krista a církve.

Svatba v kostele je něčím hlubším než jen obřadem s jedinečnou atmosférou. Snoubenci si vzájemně udělují svátost manželství a zavazují se k věrnosti na celý život. Také propojují svůj vztah s Bohem a zavazují se k přijetí potomstva.

Kdo může mít svatbu v kostele?

V kostele se mohou brát partneři, z nichž je alespoň jeden pokřtěný, a kterým nebrání v uzavření sňatku předchozí závazky (např. předchozí svatba v kostele).

Do manželství také musí oba snoubenci vstoupit svobodně, tedy bez nátlaku.

Křesťané nemilují jinak než ostatní lidé, zato se jim dostává větší pomoci. (Neznámý autor)

Co je potřeba udělat?

Nejlepší je popovídat si s místním farářem, se kterým se domluvíte na dalších podrobnostech. Doporučujeme jej navštívit s dostatečným předstihem, protože součástí manželství je také příprava. Ta může trvat různě dlouho a probíhá formou setkání s knězem ve farnosti a čtyř setkání na centru pro rodinu vedené manželskými páry.

Snoubenci také zajdou na matriku s občanskými průkazy a rodnými listy, kde ohlásí svatbu v kostele.

Při svatbě v SAZOVICÍCH, se řiďte prosím jejich postupem uvedeném zde: kostel-sazovice.cz

Převzato z: cirkev.cz/cs/svatosti